درباره دانشنامه فاطمی س
167 بازدید
موضوع: الهیات و معارف اسلامی
مصاحبه کننده : خبرگزاری بین‌المللی قرآن (ایکنا)
نحوه تهیه : فردی
تاریخ نشر : ۲۸ بهمن ۱۳۹۳

حجت‌الاسلام والمسلمین ابوالقاسم مقیمی حاجی، رئیس پژوهشکده دانشنامه‌نگاری دینی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی در گفت‌وگو با خبرگزاری بین‌المللی قرآن (ایکنا) در رابطه با چگونگی آغاز به کار تألیف دانشنامه فاطمی عنوان کرد:  پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی پس از تجربه موفقی که در سال امام علی(ع) داشتیم و دانشنامه امام علی(ع) را در ۱۲ جلد منتشر کرد، پس از آن کار دانشنامه فاطمی را در دستور کار قرار داد.

وی افزود: این اثر محصول تلاش حدود ۱۰ سال این پژوهشگاه است که درفروردین سال ۹۳ رونمایی شد. در شش جلد به سامان رسیده است. سه جلد در رابطه با  زندگی، فضایل و حکمت‌های برگرفته از سخنان حضرت زهرا(س) است و سه جلد در رابطه با مسائل حقوقی و اجتماعی زن در دنیای معاصر است.

رئیس پژوهشکده دانشنامه‌نگاری دینی گفت: سعی بر این بود که دانشنامه‌ای برای اولین بار به‌عنوان کتاب مرجع علمی در حوزه فاطمه‌شناسی برای خوانندگان و جامعه فرهیخته عرضه شود تا واقعیت‌های تاریخی و زندگی آن حضرت به‌طور مستند و دقیق بر اساس تاریخ صحیح و روایات اهل بیت(ع) منعکس شود و در کنار آن الگویی از زن مسلمان و سبک زندگی فاطمی به جامعه ارائه شود.

وی ادامه داد: آنچه که در این دانشنامه پر رنگ است بیان زندگی حضرت از تولد تا شهادتش است و در کنار آن در جلد دوم بحث فضایل و سبک و سیره زندگی حضرت زهرا(س) مطرح شده است. سیره اخلاقی، سیره عبادی و معنوی، سیره همسرداری، سیره  تربیت فرزند، سیره خانه‌داری، سیره فرهنگی و اجتماعی و سیره سیاسی از موضوعات دیگر مطرح شده است.

مقیمی ابراز کرد: این مقالات به خوبی گویای سبک زندگی آن حضرت است و برای همه زنان و مردان و خانواده‌ها در دنیای امروز و در ابعاد مختلف قابل الگوبرداری است. در کل شش جلد است که سه جلد بخش نخست است که زندگی آن حضرت و در رابطه با خود حضرت است، سه جلد هم به مباحث فقه و حقوق اختصاص دارد.

وی گفت: در ادامه دانشنامه در جلد سوم نیز با آثار برجای مانده از خود حضرت آشنا می‌شویم. به احادیث، خطبه‌ها، مصحف فاطمه، دعاهای حضرت، اشعار برجای مانده از حضرت و ادامه مباحث حکمت عملی و حکمت نظری، از مباحثی مانند خداشناسی، ایمان، نبوت، امامت، مهدویت و بحث معاد و دیگر نکاتی که در این باره وجود دارد، اشاره شده است.

معاون علمی دانشنامه فاطمی در رابطه با اینکه چه خلأیی باعث تولید این اثر شد، عنوان کرد: در بخش دوم دانشنامه که مسائل حقوقی و اجتماعی است، تمامی مباحث و شبهاتی که در رابطه با جایگاه زن در اسلام مطرح است و شبهات بسیاری که در این باره وجود دارد مطرح شده است. یک یک آن مسائل به‌صورت مقاله مستقل درآمده و شبهات و مسائل مطرح شده و دیدگاه اسلام در این باره توضیح داده شده است.

اقبال مراجع عظام به دانشنامه فاطمی

مقیمی اظهار کرد: این دانشنامه پس از انتشار از همان آغاز در آیین رونمایی با اقبال مراجع عظام تقلید روبه‌رو شده است. آیت‌الله‌العظمی مکارم شیرازی در پیام تصویری که برای رونمایی دانشنامه فرستاد از انضباط و دقت‌های قلمی، انصاف، مستند بودن و اتقان منابع، ساختار و نظام منطقی علمی و تتبع گسترده به نیکی یاد کرد واین دانشنامه را در جهان اسلام در رابطه با آن حضرت بی‌نظیر معرفی کرد.

شرکت ۲۰۰ نفر در تدوین دانشنامه فاطمی

وی افزود: مجموعه دانشنامه‌ها در واقع یک اثر و تولید جمعی به حساب می‌آید. در مراحل علمی این اثر از نگارش، ارزیابی، ویرایش علمی، تکمیل محتوا و مراحل دیگرش تا تصویب‌خواهی در شوراهای مرجع حدود ۲۰۰ نفر در تولید این اثر در مجموع مشارکت داشتند. البته خود نویسندگان این اثر ۹۶ نفر هستند.