نشست نقد «دانشنامه فاطمی(س)»
55 بازدید
موضوع: الهیات و معارف اسلامی
مصاحبه کننده : پژوهشگاه فرهنگ واندیشه اسلامی
محل مصاحبه : دفتر تهران
نحوه تهیه : گروهی
تاریخ نشر : 12/ 93

به نقل از روابط عمومی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی، نشست نقد «دانشنامه فاطمی(س)»،  ۱۶ اسفند از ساعت ۱۵ ـ ۱۷ 1393در پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی برگزار می‌شود.
در این نشست آیت‌الله محمدهادی یوسفی غروی، حجج اسلام علی‌اکبر رشاد سرپرست دانشنامه وابوالقاسم مقیمی حاجی به عنوان سخنران و معاون علمی دانشنامه و نیز آیت‌الله سیدمصطفی محقق داماد، صادق آیینه‌وند و حجت‌الاسلام والمسلمین حسن طارمی به عنوان ناقد حضور خواهند داشت.
گفتنی است که دانشنامه‌ فاطمی(س)، دائرةالمعارفی است که دارای «ساختار موضوعی» شش جلدی و مشتمل بر یکصد و هفده مدخل کلان در دو بخش عمده تبیین زندگانی، سیره و تعالیم حضرت فاطمه زهرا(س) ( به مثابه الگوی عینی زن مسلمان) و تحلیل علمی نظری مباحث مربوط به حرمت و حقوق زن، هویت و منزلت نهاد خانواده، با استناد به منابع اندیشه دینی و توجه به آرای جدید و نظرها و نیازهای معاصر است.
اهدافی که در این دانشنامه دنبال می‌شود عبارتند از: تبیین جامع و علمی تاریخ زندگانی و منزلت الهی حضرت فاطمه زهرا(س)، به منظور رفع ابهامات و پاسخ‌گویی به شبهات کلامی تاریخی و نیز افشاء و تحلیل تحریفات و انحرافات، توصیف و تحلیل بینش، منش و کنش(تعالیم، اخلاق و سیره) آن بزرگوار به مثابه نمونه انسان کامل و به منظور ارائه‌ الگوی عینی زن مسلمان.