معرفی دانشنامه علوم قرآن
61 بازدید
موضوع: علوم قرآنی
نحوه تهیه : فردی
تاریخ نشر : 12/95

رئیس پژوهشکده دانشنامه نگاری دینی با بیان اینکه در «دانشنامه علوم قرآن» آثار مستشرقین نیز مورد نقد و بررسی قرار گرفته است، از رونمایی سه جلد دیگر از این دانشنامه در آینده خبر داد.

حجت‌الاسلام ابوالقاسم مقیمی، رئیس پژوهشکده دانشنامه نگاری دینی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار فرهنگی باشگاه خبرنگاران پویا درباره اثر جدید آن پژوهشگاه به نام «دانشنامه علوم قرآن» گفت: اعضای پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی پس از انتشار دانشنامه امام علی(ع) و حضرت زهرا(س) مجموعه دانشنامه‌های قرآن‌شناسی را در دستور کار قرار دادند. این دانشنامه‌ها بخشی مربوط به برون‌قرآنی و بخشی از آن مربوط به درون‌قرآنی است. امروز موضوعات برون‌قرآنی را به نام علوم قرآن می‌شناسند؛ بنابراین اینگونه مباحث برای اولین برای در جهان شیعه به صورت مستقل و در قالب دانشنامه علوم قرآنی منتشر شدند که روز گذشته توسط آیت‌الله مکارم شیرازی رونمایی شد. 

وی با اشاره به برخی مفاد این دانشنامه گفت: همان طور که عرض شد، دانشنامه شامل مباحث علوم قرآن از جمله نزول و وحی، اعجاز، تحریف‌ناپذیری، محکم و متشابه، قرائات و سایر مباحث علوم قرآنی است که در مجموع در 2 جلد رونمایی شد و 3 جلد دیگر از آن در سالهای آینده منتشر خواهد شد.

مقیمی با اشاره به اینکه در سه جلد دیگر به مباحث تفسیری و میان‌رشته‌ای پرداخته‌ایم، خاطرنشان کرد: دو جلدی بعدی این دانشنامه شامل مباحث تفسیری از جمله تاریخ تفسیر، قواعد و مبانی تفسیری، رویکردها و روش‌های تفسیری، قواعد فهم تفسیر و سایر موضوعات مربوط به تفسیر و نیز مباحث مربوط به تاریخ و قواعد ترجمه و جلد آخر مرتبط با موضوعات میان‌رشته‌ای قرآن کریم است.

رئیس پژوهشکده دانشنامه نگاری دینی درباره شورای عالی علمی این داشنامه گفت: در مدت 10 سال تألیف دانشنامه علوم قرآنی، اساتید برجسته‌ای ناظر علمی و کیفی آن بودند؛ اساتیدی مانند آیت‌الله رشاد، آیت‌الله غروی،‌ حجت‌الاسلام بهجت‌پور، حجت‌اسلام رضایی اصفهانی، حجت‌الاسلام فاطر میبدی، دکتر شاکر و نیز حجت‌الاسلام علوی‌مهر عضو شورای عالی علمی این دانشنامه بودند.

مقیمی با اشاره به اینکه در تولید مقالات دانشنامه علوم قرآنی به اساتید اجازه نقد و بررسی سایر دیدگاه‌ها را دادیم، افزود: با توجه به رویکرد پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی که رویکرد موضوعی دارد، باعث شد در تألیف این دانشنامه در راستای تولید علم هم حرکت کنیم، بنابراین با نگارندگان و اساتید این دانشنامه اجازه نقد و بررسی سایر دیدگاه‌ها در زمینه علوم قرآنی را دادیم تا جایی که برخی دانشنامه‌های اسلامی که توسط مستشرقین تألیف شده بود را مورد نقد و بررسی قرار دادیم. از جمله دانشنامه‌هایی که به نقد آن پرداختیم، دانشنامه اسلامی لیدن بود که گاهاً مطالب نامربوطی را به آموز‌های اسلامی نسبت داده‌اند